Dengbêj Mahmut Kızıl Vefat Etti

Kürt kültürünün önemli isimlerinden, Diyarbekirli ünlü dengbêj Mahmut Kızıl, bugün vefat etti. Mahmut Kızıl, 77 yaşındaydı.

1939 yılında Diyarbekir’de dünyaya gelen Mahmut Kızıl, müzik hayatına 1965 yılında başlamış, aynı yıl 45’lik plak çıkartmıştı.

Mahmut Kızıl, Türkiye’de ilk Kürtçe plak yapan kişi ünvânına sahiptir. Dünyaca ünlü Kürt sanatçı Ayşe Şan bile kendisinden bir yıl sonra plak çıkarabilmiştir.

     1974 yılına kadar aralıksız ve profesyonelce çalışmalarını yürüten Mahmut Kızıl, 10 yıllık süre zarfında 53 adet 45’lik plak ile dinleyicilerine ulaşma başarısını gösterdi.

Açıklamak istemediği bazı sebeplerden dolayı 1974 yılında dengbêjliği bıraktı. Bu küskünlüğü 1999 yılına kadar, tam 25 yıl sürdü. 1999’da tekrar dengbêj ezgilerine döndü ve dinleyicilerine yeniden “merhaba” dedi.

     Diyarbekir dengbêjliğinde bir ekol olan Kızıl, klam ve söylemlerinde keder, aşk ve vatan özlemini dile getiriyordu. “Ax CıvaniyꔓCembeliyo”“Lidero”“Wekilên Me”“İbo Begê Pasurî”, seslendirdiği muhteşem klamlardan sadece birkaçıdır.

     Sediyani Haber olarak Mahmut Kızıl’a Allah’tan râhmet, kederli ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine ve Kürt dengbêj camiâsına başsağlığı diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir